SGK Açıkladı! 4 Asgari Ücret Birden İade Edilecek! 10 Gün Sigortalı Çalışan Alıyor…

SGK'dan 4 asgari ücret birden ödeme yapılacak. 10 gün sigortalı çalışma koşulu ile ödeme alacaksınız. İşte, toplu ödemenin detayları…

SGK Açıkladı! 4 Asgari Ücret Birden İade Edilecek! 10 Gün Sigortalı Çalışan Alıyor…

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 2014 yılında gerçekleştirmiş olduğu düzenleme ile ev hizmetlerinde çalışanlara sosyal güvenlik sağlanması noktasında önemli bir adım geldi. Bu tarihi itibariyle ev hizmetlisi çalıştıran kişiler günlük sigorta primi ödemek zorunda kaldılar. Sigortalama yöntemi ile ödenecek primler ise kişilerin çalıştıkları süreye bağlı olarak değişmekteydi. Verilen prim karşılığı ödemeler ev hizmetlisi çalıştıracak kişinin çalıştığı ev hizmetlisinin nasıl sigortalı olacağıyla ilgili detayları ortaya çıkardı. Bu kişi ayda kaç gün çalışırsa o kadar gün prim ödemesi aldığı ay içerisinde 10 gün ve üzerinde çalıştıranlar ek 9 formu ile işlem yapılması gerekirken ay içerisinde 10 gün altında işçi çalıştıranlar ise SMS ya da e-devlet üzerinden rahatlıkla işlem yapabiliyorlar.

10 gün ve üzerinde ev hizmetlisi çalıştıracak kişilere işverenle kapsamında tescil yaptırarak kendi beyanlarını kendileri de yapabilme hakkı tanındı. Evinde ev hizmetçisi çalıştıracak kişiler öncelikle bu kişiyi kaç gün çalıştıracağını belirtmek zorunda. Kişi haftanın her günü gelecek ve bir gün izin yapacaksa bu durumda 30 gün üzerinden sigortalı olması gerekecek. Ancak haftada bir veya birkaç gün çalışıyorsa 10 günden az çalışma söz konusu olduğu için bu yöntemde prim ödemesi farklı oluyor. Kişinin haftanın bir veya iki günde gelip aylık toplam 8 ya da 4 gün iş görmesi durumunda bu sürenin toplamı değerlendirilerek prim ödemesi yapılıyor. Örneğin haftanın bir günü gelip 4 günü çalışan bir kişi için ev sahibinin 4 gün üzerinden sigorta işlemi yapması koşulu aranıyor. Bu şekilde ev hizmetlerinde aylık 10 günden daha çok sigortalı çalışan bulunduracağını taahuk 4 asgari ücret ödemesi birden alabilirler. Çalışanların kolay tespit edilebilmesi ve tahsilatının daha kolay yapılabilmesi için cep telefonuna kısa mesaj işlem yapması gerekiyor. Öncelikle sigortalı çalıştıracak kişinin bir kez olsun SMS ile kendi T.C kimlik numarasını yazıp 55 10’a kısa mesaj göndermesi gerekiyor. Kendine çalıştıran olarak kaybettirmesi ve daha sonra çalıştıracağı kişinin de T.C kimlik numarasını ve ayın hangi gününde çalıştıracağı bilgisine 55 10 numarasına belirterek sigortalı tescil kaydı oluşturması koşulu bulunuyor. Aile 10 günden daha az çalışanların hangi gününde çalışacağı bilgisi 55 10 olarak kısa mesaj servisiyle gönderilmeli ve her bir gün için mesaj gönderilmesi koşulu bulunuyor. Bu işlemleri e-devlet yoluyla veya www.turkiye.gov.tr uygulaması üzerinden müracaat eden kişilere iş kazası ve meslek hastalığı primine banka aracılığı ya da SMS servisi ile müracaat edenlere ise cep telefonu hatlarını tanımlı olan TL'leri veya cep telefonu faturaları ile ödeme imkanı oluşturuldu. Evinde ayda 10 günden daha kısa süreli ev hizmetlisi çalıştıran kişiler çalıştıkları bir gün için asgari ücretin günlük tutanının %2'si oranında iş kazası ve meslek hastalığı primi ödemek zorunlu kalıyorlar. Ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalışanlar isterlerse bu primlerini tamamlayıp emekli olma hakkı da elde edebilirler ve sağlık hizmetlerinden yararlanacaklardır. Bu durumlarda ev hizmetlisi olarak çalıştıkları ve takip eden ay sonunda aylık 4.359,71 TL ödeme yaparak 30 gün üzerinden emekli günlerine ek yapabilirler. Sağlık hizmetlerinden de ücretsiz olarak yararlanabilirler.

10 Gün Üzerinde Çalışanlar Ek 9 Formu İle SGK'ya Başvurmalı

Ay içerisinde ev yardımcısını 10 gün üzerinde çalıştıranlar ek 9 formu ile SGK'ya başvuru yapmalıdırlar. Bu formda çalışacak kişinin bilgileri ve kaç gün çalışacağı konusundaki beyanları içermektedir. Buna göre prim taahhütü yapılır ve ev hizmetlisi çalıştıracak kişi banka kanalı ile primi öder. Ayda 10 gün ve üzerine çalıştıracak kişi düzenli prim ödemeleri ve borçlarının bulunması halinde asgari ücret üzerinden günlük 145,32 TL'den 10 gün için 1453,23 TL prim ödemesi yapar. Bu rakamlar prim borcunun düzenli ödenmesi durumunda 5 puan indirimle hesaplanır ve prim borcunu düzenli ödeyenler de indirimden yararlanabilirler. Ev hizmetlisi 611 teşvikine uygun olması halinde ise ödenecek birim miktarı biraz daha düşüyor. Gündelikçi sigorta yapılması kayıt dışı istihdam anlamı taşımaktadır. Her idari hem de cezai bir sonuç ortaya çıkar. Ayrıca cam silerken düşme gibi ya da kaza yaşanması halinde de sorumluluk ev sahibinde tutulur. Bu nedenle bu konuda haftada bir gün gelen işçiye bile sağlık sigortası ve iş sigortası yaptırmak gerekir. Gündelikçi çalıştırmanın tespiti halinde 4 asgari ücret idari para cezası bulunuyor. Bu durumda 53.000'yı aşan ceza yalnızca bir ay sigortasız çalıştırma bedeli olarak alınmaktadır. Bu nedenle sigortayı atlamamak gerekiyor. Sitelerde giriş çıkışı kamera kayıtları gündelik çalıştırmaya delil oluşturmaktadır. Bu konuya dikkat ederek gündelikçi çalıştıranların primlerini ödemesi gerekir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.