Memur Ve Emekliler İçin Yeni Ek Gösterge Düzenlemesi Geliyor! Maaş Ve İkramiyelerde Ne Kadar Artış Olacak?

Türkiye'de memur ve emeklileri ilgilendiren önemli bir düzenleme yolda. Ocak ayında yürürlüğe girecek olan yeni ek gösterge düzenlemesi, 600 bin memurun emekli aylığı ve ikramiyesinde artış sağlayacak.

Memur Ve Emekliler İçin Yeni Ek Gösterge Düzenlemesi Geliyor! Maaş Ve İkramiyelerde Ne Kadar Artış Olacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bu düzenlemeyle birlikte sosyal güvenlik mevzuatının yeni nesil esnek çalışma modellerine daha uyumlu hale getirileceğini, prim borçlarının takip ve tahsilat süreçlerinin daha etkin hale getirileceğini belirtti. Ayrıca, birinci dereceye yükselen devlet memurları için 3600 ek gösterge düzenlemesinin hayata geçirileceği açıklandı.

Ek Gösterge 2800'den 3600'e Çıkacak

Yapılacak olan yeni düzenlemeyle birlikte, şefler, teknikerler, veri hazırlama ve kontrol işletmenleri gibi birçok kamu çalışanının ek göstergesi 2800'den 3600'e çıkacak. Bu durum, söz konusu kamu çalışanlarının gelirlerinde ve ikramiyelerinde artış sağlayacak. Özellikle 25 yıl çalışıp birinci derecede emekli olan memurların aylıkları bugünkü seviyeden daha yüksek olacak. Birinci derecede emekli olan bir memurun aylığı şu an itibariyle 3 bin lira iken, ek gösterge düzenlemesi sonucunda bu miktarın artarak, ikramiyesinin de 85 bin lira daha yüksek olması bekleniyor.

Ocak Ayında Yüzde 52.17 Oranında Zam Yapılacak

Ek gösterge, memurların maaşlarının, emeklilik sonrası aylık ve ikramiyelerinin belirlenmesinde önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan düzenlemeyle birlikte, memur ve emeklilere Ocak ayında yüzde 52.17 oranında bir zam yapılacak. Bu zammın, enflasyon tahminleri doğrultusunda belirlendiği ve Merkez Bankası'nın yüzde 68 üst sınır açıklamasına paralel olduğu belirtiliyor.

Toplu sözleşme zammının yanı sıra ek gösterge düzenlemesi, memur ve emeklilerin gelirlerinde ciddi bir artışa yol açacak. Bu düzenleme, kamu çalışanlarının emeğinin daha adil bir şekilde karşılığını almasını sağlayarak, sosyal güvenlik sisteminin güncellenmesine katkı sağlayacak gibi görünüyor. Yapılan bu düzenleme, çalışanların motivasyonunu artırarak, kamu sektöründe daha verimli bir işleyişin önünü açabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.