EYT Sonrası Staj Ve Çıraklık Mağdurları İçin Son Dakika! 52 Yaş Şartı Geliyor! 2000 Yılı Sonrası Emeklilik Koşulları Nedir?

​​​​​​​Emeklilik her bir dileğin yaşamı için büyük bir öneme sahip. Türkiye'de emeklilik yaşı ve prim gün sayısı EYT ile birlikte değişti. 8 Eylül 1999 öncesi sigortalı olan kişiler için yaş düşürüldü. İşte detaylar…

EYT Sonrası Staj Ve Çıraklık Mağdurları İçin Son Dakika! 52 Yaş Şartı Geliyor! 2000 Yılı Sonrası Emeklilik Koşulları Nedir?

Gündemde olan yeni yasa ile birlikte staj ve çıraklık sigortası emeklilikte etkili hale geldi. Staj ve çıraklık sigortası nedir? Kimler için gün sayılıyor? Bu sigortalar erken emeklilik sağlıyor mu?

Staj Ve Çıraklık Sigortası Erken Emeklilik Sağlar Mı?

Staj ve çıraklık sigortası ile ilgili yeni bir çalışma ortaya atıldı. Sigortalı olarak çalışmaya başlamadan önce yapılan staj ve çıraklık süreleri SGK tarafından prim olarak kabul edilmesini sağlayan bir uygulama düzenlendi. Bu süreler emeklilik için gerekli prim gün sayısına ekleniyor ve emeklilik kazanma şansı elde etmenizi sağlıyor. Staj sigortaları avukatlık stajını tamamlamış avukatlar için geçerli bir düzenlemedir. Sigortalı olmaksızın ilk 6 ay mahkemelerde kalan 6 ayda avukat yanında toplam 1 yıl staj süresini borçlanma yapabiliyorlar. Prim günleri olarak kabul edilen bu dönem emeklilik sürecinde de büyük bir avantaj sağlıyor.

Çıraklık Sigortası Erken Emeklilik Sağlıyor Mu?

Çıraklık sigortası meslek lisesi bitirmiş öğrenciler için geçerli bir düzenlemedir. Meslek lisesinde çıraklık eğitimi alan öğrenciler 18 yaşını doldurmuş ve 29 yaşını geçmemeleri durumunda çıraklık sürelerinin en fazla 2 yıl süresini borçlanma yapabiliyorlar. Emeklilik için gerekli prim gün sayısına eklenen ve erken emeklilik sağlayan bu düzenleme büyük bir dikkatle inceleniyor.

Staj ve çıraklık sigortası emeklilik için gerekli prim gün sayısını arttırıyor ve böylece emeklilik imkanı oluşturuyor. Örnek olarak 10 yıl sigortalı süresi bulunan kişi 3600 gün üzerinden staj sigortası ile 1 yıllık prim gününü daha kazanırsa emeklilik yaşı 1 yıl önce çekilebiliyor. Bu da emekliliği düşürüyor ve erken emeklilik fırsatı sağlıyor.

Staj Ve Çıraklık Sigortası Borçlanma Nasıl Yapılır?

SGK'ya başvuru yapıldığında staj ve çıraklık sigortasından yararlanılabiliyor. Stajlık belgesi, avukatlık ruhsatnamesi ve çıraklık eğitiminin alındığına ilişkin belge, meslek lisesi diploması başvurunun kabul edilmesi halinde ise staj ve çıraklık sürelerinin emeklilik hesabına eklenmesi ile daha erken emeklilik planı yapabilirsiniz.

Staj Ve Çıraklık Borçlanması Tutarları Ne Kadar?

Staj ve çıraklık sigortası borçlanması borçlanma tutarı günlük asgari ücretin brüt tutarının üçte biri kadar hesaplanıyor. 2008 öncesi sigortalı olanlar için günlük asgari ücretin brüt miktarının yarısı kadar hesaplama yapılıyor. Bununla ilgili olarak SGK ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz. Staj ve çıraklık sigortası borçlanması ile emeklilik maaşınızı artırıp daha yüksek maaş alma imkanı da elde edebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.