Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan Memur Ve Emekli Maaşlarına Yapılacak Zammı Açıkladı! Ocak Ayında Zam Geliyor…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan emekli vatandaşlar için yaklaşık 5.000 TL tutarında ödeme önergesinin meclise geleceğini açıkladı.

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan Memur Ve Emekli Maaşlarına Yapılacak Zammı Açıkladı! Ocak Ayında Zam Geliyor…

Ocak ayı itibariyle kamu görevlisi vatandaşlara %50, SSK ve Bağ-Kur'lu emekliye de %40 oranında zam yapılacağını aktardı. İşte, bu açıklamanın detayları...

Bakan Vedat Işıkhan emekli vatandaşlara ikramiye olarak verilecek 5000 TL tutarındaki ödemenin mecliste değerlendirileceğini açıkladı. Ayrıca kamu görevlilerine de ocak ayında yaklaşık %50 oranında zam geliyor. SSK ve Bağ-Kur'lu emekli vatandaşlara ise %40 oranında zam uygulanacak. Ancak ek zam ve ara zamma ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

Bakan bir televizyon programına katıldı. Canlı yayında gerçekleştirmiş olduğu açıklamada 5000 TL ödeme için teknik hazırlıkların tamamlandığını bildirdi. Çarşamba günü meclise sunulacak olan çalışmanın aynı zamanda Kasım ayının 15'ine kadar emekli hesaplarını aktarılacağını belirtti. Böyle bir madde bulunmadığını vurguladı. İşçi, işveren ve sendikaları konu ile ilgili endişelenmemesi gerektiğini bakanlıklar tarafından yapılan tüm çalışmalara sosyal diyalog içerisinde yürütüldüğünü duyurdu.

İşveren işçi ve temsilcilerinin istişarede bulunduklarını söyleyerek vatandaşın rahat olması gerektiğini belirtti. Asgari ücret zammı ile ilgili de açıklama geldi. Aralık ayının başlarında işçi ve işveren konfederasyonları ile görüşmeleriyle yapılmaz. Çalışanların enflasyona ezdirilmemesi konusu olduğunu açıkladı. Dedikleri zaman oranları ile ilgili de açıklama yaptı. SSK ve emekliye %38'e yakın zamma göre belirlenir. SSK, Bağ-Kur ve emekliler ise % 50'ye yakın bir zam alacak şeklinde açıklama yaptı. Bağ-Kur’lu vatandaşların emekli olmasında da prim gün sayısının 7.200'e düşürülmesi noktasında çalışmaları yapıldığını söyledi. Bakan bu düzenleme ile 5 yıl öncesinden emekli olma hakkı elde edilebilecekler diyerek güzel haberi verdi.

Çalışma Bakanından EYT Hakkında Açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan EYT düzenlemesi kapsamında yapılan başvuruların 2 milyonun sonuçlandırıldığını ve 120.000 dosyanın da işlemlerine devam edildiğini açıkladı. Hedeflerinin aralık ayı ortası olduğunu belirtti ve bu dosyaları yaklaşık bu tarihlerde tamamlayacağız dedi. Aynı zamanda bakan Işıkhan ev hanımlarına emeklilik hakkı ile ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilk olarak Mayıs ayında ortaya attığı bu müjde 5 yıllık dönemi içerisinde uygulamaya koyulabilir. İsteğe bağlı sigorta kapsamında devletten üçte birlik prim desteği sağlanması kadınların evden prim ödeyerek emekliliklerine sağlayacağını ortaya koydu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.