Asgari Ücret Miktarında Büyük Yükseliş! Bakan Vedat Işıkhan 16.500 TL Olarak Açıkladı…

Asgari ücretle geçinen vatandaşlara asgari ücret zammına ilişkin açıklama Bakan Vedat Işıkhan’dan geldi. İşte toplantının detayları...

Asgari Ücret Miktarında Büyük Yükseliş! Bakan Vedat Işıkhan 16.500 TL Olarak Açıkladı…

Geçimini sağlamakta zorlanan vatandaşlar için Türkiye işveren sendikaları konfederasyonu tarafından düzenlenen Çalışma Hayatı İstişare Toplantısına Bakan Vedat Işıkhan'da katılım sağladı.

Çalışma Hayatı İstişare Toplantısı asgari ücretlilerin beklentilerinin dile getirdiği bir toplantı oldu ve gelecekte verilecek zamların sinyali verildi.

Türkiye'de asgari ücretle çalışanların yüzünü güldürecek. Dev bir zam paketi hazırlanıyor. Bakan Vedat Işıkhan %50 artışlı asgari ücret miktarının 16.500 TL olacağını açıkladı. Asgari ücretle geçim sağlayanlar için heyecanlı bir gelişme ortaya çıktı. Türkiye işveren sendikaları konfederasyonu tarafından düzenlenen Çalışma hayatı istişare toplantısında konuşan bakan toplantıda asgari ücretlilerin beklentilerini konu aldı ve gelecekteki zamlara ilişkin müjdeyi de verdi.

Bakan Vedat Işıkhan Aralık Görüşmelerine İşaret Etti

Çalışma ve Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan Aralık ayında başlayacak olan görüşmelere işverenlerin hazır olmalarını talep etti. Enflasyon artışına karşı bir önlem olarak yapılan bu toplantıda odak noktası asgari ücret oldu. Enflasyonun önünde olması gerektiği belirtilen asgari ücret zammının baş uzman İsa Karakaş tarafından yorumlanması sağlandı. Yıl sonunda asgari ücretinin önceki yıllara göre daha yüksek bir seviyeye çıkacağını aralık ayı itibarıyla çalışmalara başlaması bekleniyor. Beklenen zam oranı tahmini ise geldi.

% 54.66'lık Zam Ve Beklenti Durumu

2022 yılı itibariyle asgari ücret ile %54.66'lık zam oranı konuşuluyor. Ancak 6 aylık enflasyon oranının %25.5 olduğu göz önüne alındığında bu oran yüksek görülüyor. 2023 yılı içinse enflasyon beklentisinin daha yüksek olduğu ortada asgari ücretin hem çalışanlar hem de işverenler için büyük bir önemi olduğu biliniyor. Konuyla ilgili olarak Karakaş hobilerin zorlanmaması için uygun bir asgari ücret belirlenmesi gerektiğinin önemini vurguladı. Geçmiş veriler ele alındığında asgari ücretli için %60'lık bir artış beklentisi olduğu görülüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.